WYSOKOŚĆ OPŁAT I SKŁADEK CZŁONKOWSKICH NA OCHRONĘ
I ZAGOSPODAROWANIE WÓD - 2024 r.
1. Wysokość składki członkowskiej na ochronę i zagospodarowanie wód:
Składka pełna
1
Składka podstawowa pełna (wszystkie metody i łódź)
390,00
2
Składka ulgowa dla:
- odznaczonych Srebrną Odznaką PZW
250,00
- odznaczonych Złotą Odznaką PZW
220,00
- odznaczonych Złotą Odznaką PZW z Wieńcami
150,00
- strażników SSR i SOM działających na wodach Okręgu PZW w Poznaniu posiadających staż od 1 do 3 lat
250,00
- strażników SSR i SOM działających na wodach Okręgu PZW w Poznaniu posiadających staż powyżej 3 lat
150,00
- młodzieży szkolnej i studentów w wieku od 16 lat do 24 lat
180,00
- mężczyzn po ukończeniu 65 lat życia z 10-letnim stażem w PZW
280,00
- kobiet bez względu na wiek i staż w PZW
280,00
- członka uczestnika (młodzież do lat 16)
70,00
Składka niepełna
3
podstawowa z brzegu i lodu (wszystkie metody, bez łodzi)
380,00
Składka uzupełniająca
4
uzupełniająca do składki niepełnej podstawowej (rozszerzenie składki niepełnej bez łodzi do składki pełnej z łodzią)
10,00
Zwolnieni z wnoszenia składki
5
- Członkowie Honorowi PZW
- Członkowie PZW posiadający I grupę inwalidztwa
0,00
Objaśnienie:
Strażnik korzystający z ulgi winien przedstawić aktualną na dany rok legitymację strażnika SSR (SOM) potwierdzającą roczny staż, a w przypadku wydania nowej legitymacji przedstawia dodatkowo zaświadczenie wydane przez Komendanta Powiatowego SSR (Komendanta Okręgowego) o stażu służby.
Przyznanie ulgi ze względu na wiek, łącznie z obowiązującym stażem PZW, obowiązuje od 01.01.2018 r. na podstawie karty ewidencyjnej członka PZW lub legitymacji Członkowskiej poświadczającej staż.
Składka uzupełniająca pozwala na rozszerzenie zezwolenia na wędkowanie o dodatkowe metody wędkowania tj. przejście od składki niepełnej podstawowej do składki pełnej podstawowej
2. Wysokość opłaty za egzamin na kartę wędkarską:
Opłata za egzamin na kartę wędkarską - 70,00 zł z VAT
Z opłaty zwolniona jest młodzież ucząca się do ukończenia 19 lat
3. Wysokość składek i opłat okresowych za zezwolenie na wędkowanie na wybrany akwen (staw, jezioro, rzekę):
Lp.
Treść
Wysokość w zł
składki dla Członków PZW
opłaty dla osób niezrzeszonych (z VAT)
1
1 dzień
50,00
85,00
2
3 dni
80,00
125,00
3
7 dni
120,00
180,00
4. Wysokość opłat rocznych za zezwolenie na wędkowanie dla osób niezrzeszonych:
Lp.
Treść
Wysokość w zł z VAT
1
pełna na wszystkie wody (wszystkie metody z brzegu i z łodzi)
800,00
2
na wszystkie wody z brzegu (wszystkie metody, połów tylko z brzegu)
790,00
3
na jeden wybrany akwen (staw, jezioro, rzekę) (wszystkie metody z brzegu i z łodzi)
750,00
4
wyłącznie na rz. Drawę obwód 3, 5 i 7 (wszystkie metody)
400,00
5. Wysokość opłat za zezwolenie na połów ryb kuszą
W roku 2024 Okręg PZW w Poznaniu nie udostępnia wód do amatorskiego połowu ryb kuszą.
6. Informacje dodatkowe w zakresie zasad stosowania ulg i zwolnień w składce członkowskiej na ochronę i zagospodarowanie wód
Do składki członkowskiej na ochronę i zagospodarowanie wód, wydaje się bezpłatne, imienne i terminowe zezwolenie określające warunki uprawiania amatorskiego połowu ryb na wodach użytkowanych przez wydającego zezwolenie.
Honorowi członkowie PZW, zgodnie z §15 ust. 3 Statutu PZW są zwolnieni z wnoszenia składek za wędkowanie na wodach PZW za okazaniem legitymacji nadającej tytuł członka honorowego PZW. Nie zwalnia to członków honorowych z posiadania zezwolenia na amatorski połów ryb.
Składka członkowska ogólnozwiązkowa i składka na ochronę i zagospodarowanie wód wniesiona przez członka uczestnika upoważnia go do wędkowania na wodach PZW ogólnie dostępnych całego kraju, na warunkach określonych przez uprawnionego do rybactwa i po uzyskaniu jego zezwolenia.
Członkowie PZW w wieku 17 - 24 lat są uprawnieni do zniżki w składce na ochronę i zagospodarowanie wód po okazaniu ważnej legitymacji szkolnej lub studenckiej.
Zniżka dotycząca niepełnosprawności może być tylko zastosowana dla osób posiadających orzeczenie o niepełnosprawności o stopniu ZNACZNYM (I grupa inwalidzka) wydanym przez:
- Powiatowe, Miejskie i Wojewódzkie Zespoły Orzekające Niepełnosprawność - orzeczenia o zakwalifikowaniu przez organy orzekające jednego z trzech stopnia niepełnosprawności – znacznego, przy czym: do znacznego stopnia niepełnosprawności zalicza się osobę z naruszoną sprawnością organizmu, niezdolną do pracy albo zdolną do pracy jedynie w warunkach pracy chronionej i wymagającą, w celu pełnienia ról społecznych, stałej lub długotrwałej opieki i pomocy innych osób w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji
- Zespoły Orzekające przy Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych - orzeczenia lekarza orzecznika ZUS o całkowitej niezdolności do pracy, ustalone na podstawie art. 12 ust. 2 i niezdolności do samodzielnej egzystencji, ustalone na podstawie art. 13 ust. 5 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, które traktowane są na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności;
- Inne orzeczenia nie mają zastosowania.
- Do zastosowania ulgi przez Skarbnika członek PZW musi złożyć kopię swojego orzeczenia wydanego przez wyżej wymienione w pkt.1 i 2 Organy wraz ze zgodą na przetwarzanie przez Okręg PZW w Poznaniu danych osobowych związanych ze stanem zdrowia. Uprawnienie do ulgi po weryfikacji złożonych dokumentów, zostaje wprowadzone przez biuro Okręgu PZW w Poznaniu do elektronicznej kartoteki członkowskiej.
Składki członkowskie ogólnozwiązkowe oraz na ochronę i zagospodarowanie wód, oraz opłaty za wydane zezwolenie na amatorski połów ryb dla osób niezrzeszonych obowiązują w danym roku kalendarzowym i nie podlegają zwrotowi.
Młodzież do lat 14 niezrzeszona w PZW, może wędkować nieodpłatnie w wodach PZW, ale tylko w ramach uprawnień, łowiska i dziennego limitu swego opiekuna posiadającego kartę wędkarską i zezwolenie na wędkowanie uprawnionego do rybactwa oraz w jego obecności, z uwzględnieniem ograniczeń wynikających z innych przepisów.
2) członkowie odznaczeni odznaką PZW złotą z wieńcami
38,-
3.
Składka członkowska ulgowa 50%
1) członkowie odznaczeni złotą odznaką PZW
2) członkowie legitymujący się uprawnieniem wynikającym z posiadanego orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności.
75,-
4.
Składka członkowska ulgowa 25%
- odznaczeni srebrną odznaką PZW
113,-
5.
Wpisowe:
1) członka zwyczajnego PZW
2) członka uczestnika PZW – do 100%
30,-
0 – 30,-
6.
Legitymacja członkowska
10,-
Uwaga:
Członkowie honorowi PZW są zwolnieni z wnoszenia składek członkowskich z zachowaniem prawa do otrzymania zezwoleń na amatorski połów ryb na wszystkich wodach ogólnodostępnych PZW. Podstawą do wydania zezwolenia jest wklejony do legitymacji znaczek „ Członek Honorowy PZW”.
Zwalnia się członków uczestników z opłat za legitymację członkowską.
Ustalenie wysokości wpisowego dla członka uczestnika PZW należy do Zarządu Okręgu (w granicach określonych niniejszą uchwałą).